Blog o sprawach karnych
  • Blog
  • O kancelarii
  • Kontakt
  • Szukaj
  • Menu Menu
adwokat Monika Mil-Jankowska

Podrobienie podpisu

Podrobienie podpisu
Publikacja: 22 kwietnia 2020/Kategoria: Kodeks karny /Autor: adwokat Monika Mil-Jankowska

Wyobraźmy sobie taką sytu­ację: żona chce zaciągnąć kredyt w banku na zakup samo­chodu. Niezbęd­ny na doku­men­tach jest pod­pis męża jako poręczy­ciela kredy­tu. W domu żona w obec­noś­ci męża wypeł­nia potrzeb­ną doku­men­tację, mąż zaję­ty oglą­daniem meczu prosi żonę, by ta mu nie przeszkadza­ła i pod­pisała się za niego. Następ­nego dnia, celem uzyska­nia środ­ków, żona skła­da kom­plet wyma­ganych doku­men­tów w banku, pod­pisanych imie­niem i nazwiskiem swoim oraz imie­niem i nazwiskiem męża — oba pod­pisy nakreślone są przez żonę.

Czy żona popełniła przestępst­wo? Mąż prze­cież zgodz­ił się, aby żona pod­pisała się za niego na doku­men­tach. Nieste­ty tak, zachowanie żony wypeł­nia znamiona przestępst­wa z art. 270 k.k.

Sfałs­zowanie i podro­bi­e­nie doku­men­tu jest przestępst­wem prze­ci­wko wiary­god­noś­ci doku­men­tów, ure­g­u­lowanym w art. 270 kodek­su karnego.

Wiele osób nie zda­je sobie sprawy, że pod­pisanie się za kogoś (w tym człon­ka rodziny) jest zabro­nione i może pocią­gać za sobą poważne kon­sek­wenc­je prawne, pomi­mo zgody oso­by, za którą się pod­pisze­my. Pod­pisanie innej oso­by jej nazwiskiem na doku­men­cie mają­cym znacze­nie prawne, nawet za zgodą tej oso­by, stanowi przestępst­wo (wyrok z 9.09.2002 r., V KKN 29/01; por. też wyrok SN z 8.10.1979 r., I KR 247/79, OSNPG 1980/2, poz. 22; postanowie­nie SN z 21.06.2007 r., III KK 122/07).

Przestępstwo z artykułu 270 § 1 k.k.

Art. 270.

§ 1. Kto, w celu uży­cia za aut­en­ty­czny, podra­bia lub prz­er­abia doku­ment lub takiego doku­men­tu jako aut­en­ty­cznego uży­wa, podle­ga grzy­wnie, karze ograniczenia wol­noś­ci albo pozbaw­ienia wol­noś­ci od 3 miesię­cy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podle­ga, kto wypeł­nia blanki­et, opa­tr­zony cud­zym pod­pisem, niez­god­nie z wolą pod­pisanego i na jego szkodę albo takiego doku­men­tu używa.

§ 2a. W wypad­ku mniejszej wagi, spraw­ca podle­ga grzy­wnie, karze ograniczenia wol­noś­ci albo pozbaw­ienia wol­noś­ci do lat 2.

§3. Kto czyni przy­go­towa­nia do przestępst­wa określonego w § 1, podle­ga grzy­wnie, karze ograniczenia wol­noś­ci albo pozbaw­ienia wol­noś­ci do lat 2.

Dokument

Fałsz­erst­wo musi doty­czyć doku­men­tu. Definic­ja doku­men­tu zna­j­du­je się w art. 115 § 14 k.k. Doku­mentem jest każdy przed­miot lub inny zapisany nośnik infor­ma­cji, z którym jest związane określone pra­wo, albo który ze wzglę­du na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, sto­sunku prawnego lub okolicznoś­ci mającej znacze­nie prawne.

Doku­men­ta­mi będą między inny­mi wszelkiego rodza­ju umowy, doku­men­ty urzę­dowe, dzi­en­ni­ki budowy i oświad­cze­nie kierown­i­ka budowy o zakończe­niu inwest­y­cji (wyrok Sadu Apela­cyjnego w Łodzi z dnia 9 mar­ca 2015 r., II Aka 92/15) czy też doku­men­ty pracownicze.

W orzecznictwie przyję­to, że doku­mentem w rozu­mie­niu art. 270 § 1 k.k. może być także kopia doku­men­tu ory­gi­nal­nego (zob. wyrok SA w Lublin­ie z 28.10.2010 r., II AKa 242/10).

Doku­mentem w rozu­mie­niu art. 115 § 14 k.k. będzie tele­fon z zapisaną wiado­moś­cią tek­stową SMS czy też kom­put­er, dysk lub ser­w­er z zapisaną treś­cią e‑maila. Pod­sumowu­jąc, trze­ba stwierdz­ić, że doku­mentem elek­tron­icznym, będą­cym jed­nocześnie doku­mentem w rozu­mie­niu art. 115 § 14 k.k., jest każdy nośnik danych, na którym przy uży­ciu dowol­nych urządzeń tech­nicznych została zapisana treść infor­ma­cji, a z nośnikiem tym jest związane określone pra­wo albo nośnik ten, ze wzglę­du na zapisaną na nim treść, stanowi dowód prawa, sto­sunku prawnego lub okolicznoś­ci mającej znacze­nie prawne (Włodz­imierz Wró­bel (red.), Zoll Andrzej (red.) Kodeks karny. Część Szczegól­na. Tom II. Część II. Komen­tarz do art. 222–277d, por. J. Błachut, Doku­ment…, s. 177–178).

Podrobienie lub przerobienie dokumentu

Sfałs­zowanie pod­pisu może przyjąć for­mę podro­bi­enia go lub prze­r­o­bi­enia. Przez podro­bi­e­nie doku­men­tu należy rozu­mieć skon­struowanie go od pod­staw w celu wywoła­nia wraże­nia, że zawarta w nim treść pochodzi od wymienionego w nim wys­taw­cy, pod­czas gdy w rzeczy­wis­toś­ci tak nie jest. Nato­mi­ast prze­r­o­bi­e­nie oznacza mody­fikację pod­pisu już nakreślonego, pole­ga na zmi­an­ie treś­ci ist­niejącego, aut­en­ty­cznego doku­men­tu. Prze­r­o­bi­e­nie może pole­gać m.in. na doko­na­niu skreśleń, dopisków, wymazań (por. bliżej Piórkows­ka-Flieger [w:] Sys­tem, t. 8, s. 1009
i n.).

Doku­ment jest podro­biony wów­czas, gdy nie pochodzi od tej oso­by, w imie­niu której został sporząd­zony, zaś prze­r­o­biony jest wów­czas, gdy oso­ba nieupoważniona zmienia doku­ment aut­en­ty­czny” (wyrok SN z 27.11.2000 r., III KKN 233/98, Prok. i Pr.-wkł. 2001/5, poz. 4).

Co istotne: nie stanowi real­iza­cji znamion typu czynu zabro­nionego z art. 270 k.k. zachowanie oso­by wyłącznie uprawnionej do wys­taw­ienia doku­men­tu. Trafnie tym samym zwró­cił uwagę Sąd Najwyższy, że nie real­izu­je znamion powyższego przestępst­wa „zmi­ana treś­ci doku­men­tu przez osobę, która była jego pier­wot­nym autorem, tj. od której doku­ment pochodz­ił” (wyrok SN
z 5.04.2016 r., IV KK 405/15).

W szczegól­noś­ci nie może zostać zak­wal­i­fikowane jako prze­r­o­bi­e­nie doku­men­tu naniesie­nie na niego poprawek przez strony umowy cywilno­prawnej, sporządze­nie przez te strony anek­su do umowy, późniejsze wpisanie daty czy też kon­tra­hen­ta umowy za jego zgodą, spisanie nowej umowy o zmienionej treś­ci (Włodz­imierz Wró­bel (red.) Zoll Andrzej (red.) Kodeks karny. Część Szczegól­na. Tom II. Część II. Komen­tarz do art. 2212–277d, por. wyrok SN z 5.03.2003 r., III KKN 165/01, LEX nr 77003; wyrok SN z 4.08.2005 r., II KK 163/05, OSNwSK 2005/1, poz. 1488).

Posłużenie się dokumentem jako autentycznym

Kole­jnym ele­mentem stanow­ią­cym o przestępc­zoś­ci złożonego na doku­men­cie pod­pisu jest cel spraw­cy, tj. posłuże­nie się takim doku­mentem jako aut­en­ty­cznym. Spraw­ca podra­bia bądź prz­er­abia pod­pis po to, aby użyć doku­men­tu jako prawdzi­wego, to znaczy zamierza wprowadz­ić taki doku­ment do obro­tu prawnego. Nie jest przestępst­wem samo nakreśle­nie pod­pisu na kartce, podro­bi­e­nie czy­je­goś pod­pisu bez zami­aru dal­szego uży­cia go.

„Uży­cie” w rozu­mie­niu art. 270 § 1 k.k. oznacza przedłoże­nie doku­men­tu innej oso­bie, organowi, insty­tucji, orga­ni­za­cji lub wyko­rzys­tanie go w związku z dzi­ałaniem urządzenia (np. dla wery­fikacji swo­jej tożsamoś­ci). Nie musi być to uży­cie przez spraw­cę, ale może to być także uży­cie przez inną osobę, np. organ pro­ce­sowy wyko­rzys­tu­ją­cy sfałs­zowany doku­ment (uch­wała SN z 17.03.2005 r.,
I KZP 2/05; wyrok SN z 20.04.2005 r., III KK 190/04, LEX nr 167315).

Odpowiedzialność karna

Przestępst­wo z art. 270 § 1 kodek­su karnego jest zagrożone karą grzy­wny, ograniczenia wol­noś­ci albo pozbaw­ienia wol­noś­ci od 3 miesię­cy do lat 5. W formie przy­go­towa­nia przestępst­wo to zagrożone jest karą grzy­wny, ograniczenia wol­noś­ci lub pozbaw­ienia wol­noś­ci do lat 2. W wypad­ku mniejszej wagi spraw­ca podle­ga grzy­wnie, karze ograniczenia wol­noś­ci albo pozbaw­ienia wol­noś­ci do lat 2.

W sytu­acji pod­pisa­nia doku­men­tu za kogoś innego (w opisy­wanym przez nas przy­pad­ku doku­ment został pod­pisany za męża przez żonę) przy braku świado­moś­ci, iż zachowanie takie jest przestępst­wem, ist­nieje możli­wość przed­staw­ienia argu­men­tacji i przeko­nanie sądu, iż był to wypadek mniejszej wagi (wypadek mniejszej wagi to uprzy­wile­jowana postać czynu o znamionach przestępst­wa typu pod­sta­wowego, charak­teryzu­ją­ca się zmniejs­zonym stop­niem społecznej szkodli­woś­ci), co otwiera drogę do sko­rzys­ta­nia z dobrodziejst­wa jakim jest warunk­owe umorze­nie postępowa­nia sądowego, a nawet jego umorze­nie z powodu znikomej społecznej szkodli­woś­ci czynu. 

Dla oce­ny stop­nia społecznej szkodli­woś­ci przestępst­wa z art. 270 k.k. w kon­tekś­cie wypad­ku mniejszej wagi pod­sta­wowe znacze­nie ma „charak­ter doku­men­tu, który został sfałs­zowany oraz okolicznoś­ci jego uży­cia jako aut­en­ty­cznego” (wyrok SA w Katow­icach z 27.11.2014 r., II AKa 258/14). Oso­ba, wobec której warunk­owo umor­zono postępowanie, nie jest jed­nak osobą karaną, skazaną. Może uzyskać zaświad­cze­nie o niekaralności.

MJP Adwokaci - Adwokat Głogów - strona internetowa

Jeśli chcesz porozmawiać o swojej sprawie lub powierzyć jej prowadzenie – umów się na spotkanie w kancelarii.

Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce kontakt.

Tagi: fałszerstwo, podrobienie podpisu, przerobienie dokumentu, sfałszowanie dokumentu, wypadek mniejszej wagi
Doceń i poleć nas
  • Udostępnij Facebook
  • Udostępnij Twitter
  • Share on WhatsApp
  • Udostępnij Pinterest
  • Udostępnij LinkedIn
  • Udostępnij Reddit
  • Wyślij e-mail
https://sprawykarneglogow.pl/wp-content/uploads/2020/04/podrobienie.podpisu.jpg 1333 2000 adwokat Monika Mil-Jankowska adwokat Monika Mil-Jankowska2020-04-22 21:34:062022-03-17 06:44:09Podrobienie podpisu
Mil-Jankowska Pręda Adwokaci Spółka Partnerska

Najnowsze artykuły

  • Jazda po alkoholuProwadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego27 maja 2020 - 06:16
  • Nieznaczna ilość środka odurzającegoPosiadanie nieznacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych11 maja 2020 - 07:24
  • DoręczeniaDoręczenia pism w sprawach karnych27 kwietnia 2020 - 22:17
  • Warunkowe umorzenie postępowania karnegoWarunkowe umorzenie postępowania24 kwietnia 2020 - 22:00
  • Podrobienie podpisuPodrobienie podpisu22 kwietnia 2020 - 21:34

Archiwum

  • maj 2020
  • kwiecień 2020

Kategorie

  • Kodeks karny
  • Narkotyki
  • Procedura karna
  • Wykonywanie kary

Zobacz również:

Pomoc frankowiczom Głogów

Kredyt frankowy Legnica

Kredyty frankowe

Kredyt frankowy adwokat

Kredyty we frankach kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria

Pomoc frankowiczom Legnica

Kredyt we frankach kancelaria

Kredyty frankowe kancelaria

Kredyt frankowy adwokat

Kancelaria adwokacka pomoc frankowiczom

Kredyty we frankach kancelaria Pomoc frankowiczom

Kredyty frankowe Głogów

Pomoc frankowiczom Głogów

Pomoc frankowiczom

Kredyt frankowy adwokat

Kredyt frankowy adwokat

Sprawy frankowe Legnica

Kredyty frankowe kancelaria

Pomoc frankowiczom Legnica

Kredyt frankowy kancelaria

Kredyt frankowy

Pomoc frankowiczom Głogów

Kredyt frankowy Głogów

Kredyt frankowy Legnica

Kredyty frankowe

Kredyty frankowe kancelaria

Sprawy frankowe Legnica

Kredyty frankowe adwokat

Kredyty frankowe

Kredyty frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe Głogów

Kredyty frankowe Głogów

Kredyt frankowy Głogów

Kredyty frankowe kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria Głogów

Pomoc frankowiczom

Sprawy frankowe kancelaria Legnica

Kredyt frankowy

Kredyt frankowy

Pomoc frankowiczom

Kredyty frankowe kancelaria Głogów

Kredyty frankowe Legnica

Kredyt frankowy kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria Legnica

Kredyty frankowe kancelaria Legnica

Kredyt frankowy Głogów

Kredyty frankowe adwokat

Sprawy frankowe Głogów

Pomoc frankowiczom

Pomoc frankowiczom Głogów

Kredyty frankowe Legnica

Pomoc frankowiczom

Pomoc frankowiczom

Kredyt we frankach kancelaria

Pomoc frankowiczom

Kredyty frankowe adwokat

Sprawy frankowe Legnica

Pomoc frankowiczom Legnica

Kredyty we frankach kancelaria

Kredyt frankowy Legnica

Kredyt frankowy kancelaria

Kredyt frankowy kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria

Kredyty frankowe Głogów

Kredyty we frankach kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe

Kredyty frankowe kancelaria Głogów

Kredyty we frankach kancelaria

Kredyty frankowe adwokat

Kredyt frankowy

Pomoc frankowiczom

Kredyty frankowe kancelaria Głogów

Kredyty frankowe kancelaria

Kredyty we frankach kancelaria

Kredyty frankowe adwokat

Kredyty frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe kancelaria Głogów

Kredyty frankowe adwokat

Kredyty frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe Legnica

Sprawy frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria

Mil-Jankows­ka Prę­da Adwokaci Spół­ka Partnerska
Adwokat Głogów | Kance­lar­ia Adwokac­ka w Gło­gowie | ul. Szews­ka 7, 67–200 Głogów
Tele­fon: +48 666 580 580 | E‑mail: sekretariat@mjpadwokaci.pl | NIP: 6932180570

Scroll to top