Blog o sprawach karnych
  • Blog
  • O kancelarii
  • Kontakt
  • Szukaj
  • Menu Menu
adwokat Monika Mil-Jankowska

Warunkowe umorzenie postępowania

Warunkowe umorzenie postępowania karnego
Publikacja: 24 kwietnia 2020/1 Comment/Kategoria: Kodeks karny /Autor: adwokat Monika Mil-Jankowska

Kodeks karny umożli­wia zakończe­nie postępowa­nia karnego bez skaza­nia oskarżonego, przy wyko­rzys­ta­niu insty­tucji warunk­owego umorzenia postępowa­nia karnego, ure­g­u­lowanej w art. 66 k.k. To korzyst­ny dla oskarżonego sposób zakończenia sprawy karnej.

Kiedy możliwe jest zastosowanie instytucji warunkowego umorzenia postępowania?

Sąd może warunk­owo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społecz­na szkodli­wość czynu nie są znaczne, okolicznoś­ci popełnienia zarzu­canego czynu nie budzą wąt­pli­woś­ci, a postawa spraw­cy niekaranego za przestępst­wo umyślne, jego właś­ci­woś­ci i warun­ki oso­biste oraz doty­chcza­sowy sposób życia uza­sad­ni­a­ją przy­puszcze­nie, że pomi­mo umorzenia postępowa­nia będzie przestrze­gał porząd­ku prawnego, w szczegól­noś­ci nie popełni przestępst­wa. Warunk­owego umorzenia nie sto­su­je się do spraw­cy przestępst­wa zagrożonego karą przekracza­jącą 5 lat pozbaw­ienia wol­noś­ci.

Kom­pe­tenc­ja warunk­owego umorzenia postępowa­nia należy do sądu. Wydanie wyroku warunk­owo umarza­jącego postępowanie musi być poprzed­zone stwierdze­niem winy spraw­cy i brakiem wąt­pli­woś­ci co do okolicznoś­ci popełnienia przestępst­wa. Tu zapewne pojawi się pytanie, czy oskarżony musi przyz­nać się do popełnienia zarzu­canego mu czynu? Odpowiedź brz­mi: nie nie musi.

Czym jest okres próby i ile trwa?

Warunk­owe umorze­nie postępowa­nia orzekane jest przez sąd na okres pró­by trwa­ją­cy od roku do 3 lat, okres ten bieg­nie od dnia upra­wom­oc­nienia się orzeczenia. Okres pró­by ma na celu wychowaw­cze odd­zi­ały­wanie na spraw­cę oraz wery­fikację prog­nozy krymi­no­log­icznej; tym samym stanowi okres kon­trolowanej wol­noś­ci, w którym spraw­ca ma do wyko­na­nia nałożone na niego obow­iąz­ki (Zoll [w:] Wró­bel, Zoll I/2, s. 285–286)

Zakres działania prokuratora

Proku­ra­tor nie może sam warunk­owo umorzyć postępowa­nia. Jego rola sprowadza się do stwierdzenia, czy spełnione są przesłan­ki warunk­owego umorzenia i do skierowa­nia zami­ast aktu oskarże­nia, wniosku o umorze­nie. Proku­ra­tor może wskazać we wniosku pro­ponowany okres pró­by, obow­iąz­ki, które należy nałożyć na oskarżonego i, stosown­ie do okolicznoś­ci, wnios­ki co do dozoru.

Termin złożenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego

Wniosek o warunk­owe umorze­nie postępowa­nia moż­na złożyć na każdym etapie postępowa­nia, to znaczy, że moż­na taki wniosek złożyć zarówno w postępowa­niu przy­go­towaw­czym, jak
i sądowym. Od momen­tu przed­staw­ienia zarzu­tu popełnienia przestępst­wa, wniosek kieru­je się do proku­ra­to­ra prowadzącego lub nad­zoru­jącego postępowanie przy­go­towaw­cze (w przy­pad­ku, gdy sprawa prowad­zona jest przez inne uprawnione organy, np. Policję). Proku­ra­tor, jak już wcześniej wspom­ni­ano, nie może samodziel­nie rozstrzygnąć o dopuszczal­noś­ci warunk­owego umorzenia postępowa­nia, kwes­t­ia ta pozosta­je do decyzji sądu. Jeżeli proku­ra­tor nie stwierdzi przesłanek do warunk­owego umorzenia postępowa­nia, bądź nie przy­chyli się do złożonego przez pode­jrzanego w postępowa­niu przy­go­towaw­czym wniosku o warunk­owe umorze­nie postępowa­nia, wniosek taki może zostać ponown­ie złożony przez oskarżonego sądzie. Co istotne, taki wniosek może zostać złożony również w postępowa­niu odwoław­czym przed sądem II instancji, o ile zajdą nowe okolicznoś­ci uza­sad­ni­a­jące uwzględ­nie­nie wniosku.

Posiedzenie w sądzie

W przed­mio­cie warunk­owego umorzenia postępowa­nia sąd orze­ka wyrok­iem, który może być wydany na posiedze­niu. Zgod­nie z art. 341 § 1 k.k. proku­ra­tor, oskarżony i pokrzy­wd­zony mają pra­wo wziąć udzi­ał w posiedze­niu w przed­mio­cie warunk­owego umorzenia postępowa­nia. Udzi­ał ich jest obow­iązkowy, jeżeli prezes sądu lub sąd tak zarządzi.

Jakie obowiązki sąd nakłada a jakie może nałożyć na sprawcę w okresie próby?

Sąd na pod­staw­ie art. 67 k.k. w wyroku:

  1. oblig­a­to­ryjnie zobow­iązu­je spraw­cę do napraw­ienia szkody w całoś­ci lub częś­ci, a w miarę możli­woś­ci nad­kła­da również obow­iązek zadośćuczynienia za doz­naną krzy­wdę, albo zami­ast tych obow­iązków orze­ka naw­iązkę.
  2. fakul­taty­wnie może w okre­sie pró­by odd­ać spraw­cę pod dozór kura­to­ra lub oso­by god­nej zau­fa­nia, sto­warzyszenia, insty­tucji albo orga­ni­za­cji społecznej, do której należy tros­ka o wychowanie, zapo­b­ie­ganie demor­al­iza­cji lub pomoc skazanym, zobow­iązać do: infor­mowa­nia sądu lub kura­to­ra o prze­biegu okre­su pró­by, przeproszenia pokrzy­wd­zonego, wyko­na­nia ciążącego na spraw­cy obow­iązku łoże­nia na inne oso­by, pow­strzy­ma­nia się od naduży­wa­nia alko­holu lub uży­wa­nia innych środ­ków odurza­ją­cych, uczest­nict­wa w odd­zi­ały­wa­ni­ach korek­cyjno-eduka­cyjnych, pow­strzy­ma­nia się od kon­tak­towa­nia się z pokrzy­wd­zonym lub inny­mi osoba­mi w określony sposób lub zbliża­nia się do pokrzy­wd­zonego lub innych osób, świad­cze­nie pieniężne, zakaz prowadzenia pojazdów do lat dwóch.

Podjęcie postępowania warunkowo umorzonego

Zgod­nie z art. 68 k.k. w okre­sie pró­by, sąd pode­jmie postępowanie karne wobec spraw­cy, jeżeli spraw­ca w okre­sie pró­by popełnił przestępst­wo umyślne, za które został pra­wom­oc­ne skazany.

Sąd nato­mi­ast może pod­jąć warunk­owo umor­zone postępowanie, jeśli spraw­ca w okre­sie pró­by rażą­co narusza porządek prawny, gdy popełnił inne niż określone art. 68 § 1 k.k. przestępst­wo, nie przestrze­ga nałożonych na niego obow­iązków, uchy­la się od dozoru, wyko­na­nia nałożonych na niego obow­iązków lub orzec­zonego środ­ka karnego, środ­ka kom­pen­sacyjnego lub przepad­ku albo nie wykonu­je zawartej z pokrzy­wd­zonym ugody.

W takich wypad­kach sąd przeprowadza od początku postępowanie warunk­owo umor­zone
i wyda­je wyrok. Warunk­owo umor­zonego postępowa­nia nie moż­na pod­jąć później niż w ciągu
6 miesię­cy od zakończenia okre­su pró­by.

Charakter wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne

Najczęś­ciej zadawanym przez Naszych klien­tów pytaniem jest to, czy w przy­pad­ku wyda­nia wobec nich przez sąd wyroku warunk­owo umarza­jącego postępowanie karne, otrzy­mu­ją oni sta­tus oso­by skazanej. Otóż nie, taka oso­ba w świ­etle przepisów prawa jest niekarana. Wyrok warunk­owo umarza­ją­cy postępowanie nie jest wyrok­iem skazu­ją­cym (por. postanowie­nie SN z 17.05.2000 r., I KZP 7/00, OSNKW 2000/5–6, poz. 51), choć „jest wyrok­iem rozstrzy­ga­ją­cym kwest­ię odpowiedzial­noś­ci karnej spraw­cy (tak zarówno w kwestii jego zaw­inienia, społecznej szkodli­woś­ci czynu, jak i w kwes­t­i­ach pozostałych, o których mowa w art, 53 § 1 i 3 k.k.)” (wyrok WSA w Białym­stoku z 22.05.2019 r., I SA/Bk142/19, Legalis nr 1943339).

Dane o osobach, prze­ci­wko którym pra­wom­oc­nie warunk­owo umor­zono postępowanie karne w sprawach o przestępst­wa, gro­madzi się w Kra­jowym Rejestrze Karnym (art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy z 24.05.2000 r. o Kra­jowym Rejestrze Karnym, Dz.U. z 2018 r. poz. 1218 ze zm.), co nie stoi jed­nak na przeszkodzie uzyska­nia zaświad­czenia o niekar­al­noś­ci.

MJP Adwokaci - Adwokat Głogów - strona internetowa

Jeśli chcesz porozmawiać o swojej sprawie lub powierzyć jej prowadzenie – umów się na spotkanie w kancelarii.

Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce kontakt.

Tagi: obowiązki nakładane na sprawcę, okres próby, warunkowe umorzenie postępowania, wyrok
Doceń i poleć nas
  • Udostępnij Facebook
  • Udostępnij Twitter
  • Share on WhatsApp
  • Udostępnij Pinterest
  • Udostępnij LinkedIn
  • Udostępnij Reddit
  • Wyślij e-mail
https://sprawykarneglogow.pl/wp-content/uploads/2020/04/warunkowe.umorzenie.jpg 1333 2000 adwokat Monika Mil-Jankowska adwokat Monika Mil-Jankowska2020-04-24 22:00:222020-06-09 10:03:59Warunkowe umorzenie postępowania
1 komentuj

Trackbacks & Pingbacks

  1. Podrobienie podpisu - Adwokat Głogów pisze:
    27 kwietnia 2020 o 08:40

    […] szkodli­woś­ci), co otwiera drogę do sko­rzys­ta­nia z dobrodziejst­wa jakim jest warunk­owe umorze­nie postępowa­nia sądowego, a nawet jego umorze­nie z powodu znikomej społecznej szkodli­woś­ci […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mil-Jankowska Pręda Adwokaci Spółka Partnerska

Najnowsze artykuły

  • Jazda po alkoholuProwadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego27 maja 2020 - 06:16
  • Nieznaczna ilość środka odurzającegoPosiadanie nieznacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych11 maja 2020 - 07:24
  • DoręczeniaDoręczenia pism w sprawach karnych27 kwietnia 2020 - 22:17
  • Warunkowe umorzenie postępowania karnegoWarunkowe umorzenie postępowania24 kwietnia 2020 - 22:00
  • Podrobienie podpisuPodrobienie podpisu22 kwietnia 2020 - 21:34

Archiwum

  • Maj 2020
  • Kwiecień 2020

Kategorie

  • Kodeks karny
  • Narkotyki
  • Procedura karna
  • Wykonywanie kary

Zobacz również:

Pomoc frankowiczom Głogów

Mil-Jankows­ka Prę­da Adwokaci Spół­ka Part­ner­s­ka
Adwokat Głogów | Kance­lar­ia Adwokac­ka w Gło­gowie | ul. Szews­ka 7, 67–200 Głogów
Tele­fon: +48 666 580 580 | E‑mail: sekretariat@mjpadwokaci.pl | NIP: 6932180570

Scroll to top